Szkoła Główna Handlowa w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Rachunkowość w zakładzie ubezpieczeń 231160-D
Wykład (WYK) Semestr zimowy 2020/21

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 14
Limit miejsc: (brak limitu)
Zaliczenie: Ocena
Zakres tematów:

Polityka bilansowa i polityka rachunkowości zakładu ubezpieczeń oraz międzynarodowe i krajowe prawne ramy ich prowadzenia. Znaczenie etyki i profesjonalizmu w tym obszarze.

Specyfika elementów składowych sprawozdawczości finansowej zakładów ubezpieczeń. Wpływ prawa ubezpieczeniowego i wymagań sprawozdawczych nadzoru sektora ubezpieczeniowego na organizację rachunkowości zakładów ubezpieczeń.

Rola rachunkowości w określaniu parametrów charakteryzujących zdolność kontynuacji działalności ubezpieczeniowej: środki własne, margines wypłacalności i kapitał gwarancyjny.

Procedura liczenia środków własnych zakładu ubezpieczeń w kontekście sprawozdawczości finansowej - warsztaty.

Model działalności ubezpieczeniowej - operacje ubezpieczeniowe związane z przychodami, kosztami i rozrachunkami ubezpieczeniowymi.

Wynikowe i zarządcze kryteria klasyfikacji składek ubezpieczeniowych. Składki przypisane brutto ? ich dokumentacja i ewidencja.

Bezpośrednie i pośrednie koszty akwizycji. Rozliczanie kosztów akwizycji w czasie i ich ujęcie sprawozdawcze. Koszty administracyjne w strukturze kosztów działalności ubezpieczeniowej.

Wynikowe i zarządcze kryteria klasyfikacji odszkodowań i świadczeń wypłaconych brutto. Ich dokumentacja i ewidencja - warsztaty.

Bierna i czynna: reasekuracja i retrocesja. Dokumentacja, ewidencja i walory informacyjne udziałów reasekuratorów i retrocesjonariuszy w składkach oraz w odszkodowaniach i świadczeniach wypłaconych.

Rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe jako wyraz zapewnienia kontynuowania działalności zakładu ubezpieczeń oraz ostrożnej wyceny jego aktywów, pasywów i kategorii wynikowych.

Składki zarobione na udziale własnym oraz odszkodowania i świadczenia na udziale własnym jako mechanizm realizowania w rachunkowości zakładu ubezpieczeń zasady współmierności kosztów i przychodów.

Rezerwy na ryzyko katastroficzne (inne wybrane rezerwy) w kontekście międzynarodowego standardu rachunkowości dotyczącego umów ubezpieczeniowych.

Działalność lokacyjna i jej znaczenie w funkcjonowaniu zakładu ubezpieczeń. Klasyfikacja przychodów i kosztów działalności lokacyjnej oraz ich ujęcie sprawozdawcze w dziale I i w dziale II.

Ograniczenia prawne prowadzenia polityki lokacyjnej zakładu ubezpieczeń. Warsztaty w zakresie wyceny i ewidencji wybranych instrumentów działalności lokacyjnej w zakładzie ubezpieczeń.

Znaczenie kategorii sprawozdawczych w procedurze ustalania marginesu wypłacalności. Warsztaty z zakresu analizy wskaźnikowej sprawozdawczości zakładów ubezpieczeń.

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Akcje
1 każdy poniedziałek, 15:20 - 17:00, sala 3C
Anna Karmańska szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
budynek C
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.
al. Niepodległości 162
02-554 Warszawa
tel: +48 22 564 60 00 http://www.sgh.waw.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0