Szkoła Główna Handlowa w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Zaawansowana rachunkowość finansowa 220740-D
Wykład (WYK) Semestr zimowy 2024/25

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 15
Limit miejsc: (brak limitu)
Zaliczenie: Ocena
Zakres tematów:

Tradycyjny system rachunkowości a współczesna rachunkowość jako zróżnicowany funkcjonalnie i metodologicznie system informacji gospodarczej, według ustawy o rachunkowości i MSR (w tym zmiana zasad rachunkowości, zdarzenia po dacie bilansu, błąd lat ubiegłych). Ewolucja sprawozdawczości finansowej i metod wyceny. Sposoby ustalania i podziału wyniku finansowego.

Wycena w rachunkowości przy założeniu kontynuacji działalności, w warunkach utraty kontynuacji działalności. Wiarygodność oraz przydatność informacji z rachunkowości dla odbiorców informacji księgowych (informacje ex post i informacje ex ante). Szczególne wymagania wobec rachunkowości spółek publicznych.

Ujęcie środków trwałych w rachunkowości. Podejście komponentowe do środków trwałych. Wycena początkowa uwzględniająca koszty finansowania zewnętrznego i demontażu środków trwałych. Wycena bilansowa. Przeszacowanie wartości. Prezentacja środków trwałych.

Ujęcie aktywów niematerialnych i wartości firmy w rachunkowości, wycena początkowa, wycena bilansowa, prezentacja.

Metody amortyzacji amortyzowanych aktywów trwałych. Zmiana wielkości szacunkowych: wartość rezydualna, okres użyteczności, metoda amortyzacji. Modele wyceny: nabycia/kosztu wytworzenia, wartości przeszacowanej dla rzeczowych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych. Wpływ zdarzeń gospodarczych dotyczących rzeczowych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych na bilans oraz na rachunek zysków i strat. Kapitał z aktualizacji wyceny a inne dochody całkowite.

Aktywa trwałe pozyskane w drodze dotacji oraz aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży, zasady ich ujmowania, wyceny i prezentacja.

Wycena, ujęcie i prezentacja przychodów i/lub kosztów z tytułu dotacji, subwencji, darowizn, odszkodowań, kar, grzywien, utrzymywania obiektów socjalnych i zdarzeń nadzwyczajnych.

Utrata wartości niefinansowych aktywów. Wartość bilansowa, wartość możliwa do uzyskania, wartość godziwa pomniejszona o koszty zbycia, wartość użytkowa i wartość odzyskiwalna pojedynczych aktywów a także tzw. ośrodków wypracowujących środki pieniężne, zasady ujmowania i prezentacji odpisów z tytułu utraty wartości.

Ujęcie, wycena i prezentacja rezerw na zobowiązania. Przesłanki tworzenia rezerw. Zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe. Wpływ zdarzeń gospodarczych związanych z tworzeniem, wyceną i rozwiązywanie rezerw na bilans i rachunek zysków i strat.

Instrumenty finansowe u nabywcy i emitenta (kapitałowe, dłużne) - ujmowanie, wycena początkowa, wycena bilansowa, sprzedaż u nabywcy, wykup przez emitenta, prezentacja, ujęcie księgowe i prezentacja w sprawozdaniu finansowym operacji finansowych. Klasyfikacja i wycena instrumentów wg MSSF 9 oraz wg Rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych

Zasady ujęcia, wyceny i prezentacji nieruchomości inwestycyjnych. Przekwalifikowania do i z nieruchomości inwestycyjnych. Wpływ zdarzeń gospodarczych związanych z posiadaniem, wyceną i sprzedażą nieruchomości inwestycyjnej na bilans i rachunek zysków i strat.

Zasady ujęcia, wyceny i prezentacji leasingu u leasingobiorcy i leasingodawcy. Podejście podstawowe i uproszczone. Wpływ zdarzeń gospodarczych związanych z umowami leasingowymi u leasingobiorcy i leasingodawcy na bilans i rachunek zysków i strat.

Ujęcie, wycena i prezentacja przychodów z umów z klientami, ze sprzedaży dóbr i usług. Identyfikacja umowy i zobowiązania do wykonania świadczenia. Umowy długoterminowe. Ustalenie ceny transakcyjnej i jej alokacja. Ujęcie przychodu w określonym momencie i w miarę upływu czasu. Aktywa i zobowiązania z tytułu umowy (kontraktowe)/ należności niezafakturowane i rozliczenia międzyokresowe kosztów oraz przychodów.

Ujęcie, wycena i prezentacja podatku dochodowego. Wpływ zdarzeń gospodarczych związanych z podatkiem dochodowym na bilans i rachunek zysków i strat. Księgowy podatek dochodowy, bieżące zobowiązania podatkowe i odroczony podatek dochodowy, aktywa i rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego.

Transakcje w walutach obcych - zasady ich ujęcia i wyceny bieżącej. Wpływ wyceny aktywów i zobowiązań wyrażonych w walutach obcych na bilans i rachunek zysków i strat.

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Akcje
1 co drugi poniedziałek (nieparzyste), 11:40 - 13:20, budynek C, sala 4A
Agnieszka Tłaczała szczegóły
2 co drugi poniedziałek (parzyste), 11:40 - 13:20, budynek C, sala 4A
Katarzyna Bareja szczegóły
3 co drugi poniedziałek (nieparzyste), 11:40 - 13:20, budynek S, sala 1 AULA (POZIOM +1)
Mariusz Karwowski szczegóły
4 co drugi poniedziałek (nieparzyste), 9:50 - 11:30, budynek C, sala 2B(Laptop)
Rafał Grabowski szczegóły
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.
al. Niepodległości 162
02-554 Warszawa
tel: +48 22 564 60 00 http://www.sgh.waw.pl/
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.0.0