Szkoła Główna Handlowa w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Rachunkowość w zakładzie ubezpieczeń 231160-D
Wykład (WYK) Semestr zimowy 2022/23

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 14
Limit miejsc: (brak limitu)
Zaliczenie: Ocena
Zakres tematów:

Polityka bilansowa i polityka rachunkowości zakładu ubezpieczeń (ZU) oraz międzynarodowe i krajowe prawne ramy ich prowadzenia. Znaczenie etyki i profesjonalizmu w tym obszarze.

Wypłacalność zakładu ubezpieczeń - otoczenie prawne i rola rachunkowości w określaniu parametrów charakteryzujących zdolność kontynuacji działalności ubezpieczeniowej. Kryteria klasyfikacji ubezpieczeń ? znaczenie z perspektywy rachunkowości.

Wypłacalność a zdolność płatnicza ZU. System zarządzania zakładem ubezpieczeń. Podstawowe pojęcia związane z wypłacalnością: wymóg kapitałowy, minimalny wymóg kapitałowy, środki własne: podstawowe i uzupełniające, dopuszczone środki własne; pojemność informacyjna i kategoryzacja.

Sprawozdawczość w zakresie wypłacalności - ogólna charakterystyka pojemności informacyjnej - przykłady. Organizacja rachunkowości w ZU. Elementy sprawozdawczości finansowej i odpowiedzialność z tym związana.

Model działalności ubezpieczeniowej (asekuracja , koasekuracja, reasekuracja, retrocesja). Systematyka kategorii finansowych w bazach informacyjnych rachunkowości (w aspekcie konstrukcji zakładowego planu kont ZU).

Operacje ubezpieczeniowe związane z przychodami i rozrachunkami ubezpieczeniowymi (składki przypisane brutto z tytułu ubezpieczeń) - warsztaty dekretacyjno-ewidencyjne.

Wynikowe i zarządcze kryteria uszczegółowionych klasyfikacji składek ubezpieczeniowych. Mechanizm zachowania współmierności merytorycznej i czasowej w obszarze składek z jednoczesnym wzbogacaniem pojemności informacyjnej sprawozdania finansowego.

Bezpośrednie i pośrednie koszty akwizycji. Rozliczanie kosztów akwizycji w czasie jako mechanizm zachowania współmierności merytorycznej i czasowej przychodów i kosztów działalności ubezpieczeniowej. Ujęcie sprawozdawcze. Koszty administracyjne w strukturze kosztów działalności ubezpieczeniowej

Wynikowe i zarządcze kryteria klasyfikacji odszkodowań i świadczeń wypłaconych brutto. Ich dokumentacja i ewidencja - warsztaty. Zasada memoriałowa versus zasada kasowa.

Wynikowe i zarządcze kryteria klasyfikacji odszkodowań i świadczeń wypłaconych brutto. Uszczegółowione kategorie finansowe związane z tym obszarem kosztów. Regresy, wykupy. Mechanizmy zachowania współmierności merytorycznej i czasowej. Walory informacyjne prezentacji sprawozdawczej.

Rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe w kontekście zapewnienia kontynuowania działalności zakładu ubezpieczeń oraz ostrożnej wyceny jego aktywów, pasywów i kategorii wynikowych.

Konstrukcja modułu sprawozdawczego w obszarze składek i odszkodowań, warsztaty. Elementy analizy finansowej.

Uszczegółowienie zagadnienia programów reasekuracyjnych (przegląd rodzajów), dokumentacja i ujęcie skutków realizacji programów reasekuracyjnych, w tym prowizji reasekuracyjnych, rozrachunków bieżących oraz depozytowych.

Kolokwium, weryfikacja wiedzy i umiejętności praktycznych. Zadania sytuacyjne.

Ramy kształtowania portfela lokat w zakładzie ubezpieczeń. Działalność lokacyjna i jej znaczenie w funkcjonowaniu zakładu ubezpieczeń. Klasyfikacja przychodów i kosztów działalności lokacyjnej oraz ich ujęcie sprawozdawcze w technicznym i ogólnym rachunku zysków i strat w dziale I i w dziale II.

Działalność lokacyjna zakładu ubezpieczeń, wyceny z tym związane i specyfika prezentacji sprawozdawczej w kontekście aktywów stanowiących pokrycie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, case study.

Dyskusja na temat specyfiki rozwiązań wynikających z Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej odnoszących się do działalności ubezpieczeniowej.

Nadzór nad działalnością ubezpieczeniową i śródroczne obowiązki sprawozdawcze w zakładach ubezpieczeń. Zasady sporządzania sprawozdania o wypłacalności i kondycji finansowej zakładu ubezpieczeń.

Dodatkowe sprawozdanie finansowe i statystyczne zakładu ubezpieczeń zawierające dane specyficzne dla Polski oraz do celów statystyki publicznej i Narodowego Banku Polskiego.

Formuły i interpretacje wskaźników finansowych tworzonych na podstawie sprawozdawczości finansowej i wykorzystywanych w ocenie dokonań oraz diagnozowaniu obszarów i czynników ryzyka związanego z działalnością ubezpieczeniową.

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Akcje
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.
al. Niepodległości 162
02-554 Warszawa
tel: +48 22 564 60 00 http://www.sgh.waw.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0